Autorski film Marcina Kwaśnego

Można już obejrzeć najnowszą produkcję filmową Fundacji Między Słowami. 30 listopada 2021 r. miał premierę autorski film pt. „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego z muzyką Michała Lorenca. W obsadzie m.in. Ewa Ziętek, Filip Gurłacz, Karol Strasburger i Wojciech Czerwiński. Historia Janka ściganego przez trójkę oprychów, który przypadkowo znajduje schronienie w kościelnym konfesjonale jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić, kiedy życie traci sens i nie ma już dokąd uciec. Film „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego to historia młodego chłopaka Janka (w tej roli Filip Gurłacz), który ucieka przed groźnym przestępcą Kolem (Wojciech Czerwiński) i jego dwoma Kumplami (Adam Bobik i Kordian Rekowski). Przypadkowo chroni się w kościele, do którego wpadają również przestępcy. Czy modląca się kobieta (Ewa Ziętek) jest w stanie powstrzymać samosąd w uświęconym miejscu? Czy konfesjonał to dobre schronienie przed złem tego świata? Czy Janek wyjdzie z tej konfrontacji cało?

Film adresuję do widza głównie młodego, pogubionego życiowo i poszukującego sensu życia. Taki jest właśnie główny bohater Janek - z jednej strony zbuntowany i niepokorny, a z drugiej wrażliwy i nieradzący sobie sam ze sobą. Janek pokazany jest w sytuacji wydawałoby się beznadziejnej i bez wyjścia. Jednak zawsze pozostaje nadzieja i z tą nadzieją chciałbym pozostawić każdego, kto obejrzy film. – mówi reżyser filmu, Marcin Kwaśny.

Atmosferę filmu podkreśla niezwykła muzyka Michała Lorenca - kompozytora muzyki do takich filmów jak „Psy” czy „Bandyta”. Charakteryzację wykonał Tomasz Matraszek-wieloletni współpracownik Wajdy i Polańskiego. Reżyserem dźwięku był wielokrotnie nagradzany Jacek Hamela, a montażu podjął się Cezary Grzesiuk - montażysta z dorobkiem ponad dwustu fabuł. Zdjęcia wykonał absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej Janusz Dybowski. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Joanna Walisiak. „Spowiedź” w reż. Marcina Kwaśnego można obejrzeć na stronie www.filmspowiedz.pl.

Film ma angielskie napisy i jest dostępny również w wersji z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących oraz z tłumaczeniem na język migowy wykonanym przez Fundację FONIS.

Produkcja została dofinansowana przez:
Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z programu „Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”; Firmę Byś.